Lovila slovenských manažérov, ktorí mali zakladať nové pobočky v Ázii. Neskôr pracovala ako IT recruiter a pomohla naštartovať firmu zameranú na ekologické čistenia. Napĺňa ju neustály rozvoj a dosahovanie výsledkov, zároveň zistila, že svet biznisu ponúka v oboch oblastiach obmedzený priestor. Prišla preto do Teach for Slovakia – stretávať sa s inšpiratívnymi ľuďmi a nájsť talenty, ktoré zlepšia Slovensko, aby raz všetky deti mali šancu na úspech. Lenka Svoradová dnes vedie tím, ktorý má na starosti vyhľadávanie a výber účastníkov a ich matrikuláciu do programu Teach for Slovakia.

Ahoj Lenka, pracovala si roky ako recruiterka a headhunterka. Čo bolo v tejto práci pre teba najvzrušujúcejšie?

Každodenná nevyhnutnosť mať “ťah na bránku” a možnosť inšpirovať iných. Veľa ľudí vníma recruitment ako prácu pre tých, čo si radi veľa pokecajú. V skutočnosti je to ideálna práca pre všetkých, čo milujú dosahovanie jasne merateľných výsledkov.

Čo by si mi poradila, ak by som teraz štátnicovala a chcem uspieť v konkurencii iných mladých aktívnych ľudí?

Je stále rozšírenejšie získavať popri štúdiu prvé pracovné, alebo dobrovoľnícke skúsenosti. Preto by sa čoraz menej absolventov malo spoliehať na to, že len vďaka samotnej zmienke praxe v CV vynikne. Sústreď sa na prípravu – firmy u absolventov zaujíma motivácia a či získali pre prácu dôležité mäkké zručnosti.

Poriadne si na internete naštuduj potenciálneho zamestnávateľa, príď s jasnými a konkrétnymi odpoveďami o tom, prečo chceš svoje zručnosti rozvíjať práve tam. Väčšina firiem dnes používa tzv. behaviorálne interview. Odpovedať na takéto otázky ťa na výške nenaučia.

Takže znova, poslala by som ťa na internet a potom na hodinovú prechádzku alebo kávu, na ktorej si pripravíš dobré a konkrétne príklady pre každú zo zručností, ktoré vyčítaš v inzeráte.

U nás v Teach for Slovakia ti prešlo rukami obrovské množstvo ľudí. Koľko to už bolo?

Počet tých, s ktorými som hovorila, je určite štvorciferné číslo. Prihlášok bolo takmer 700 a na assessment centrách som videla viac ako tri stovky….

To je aj také menšie mesto v podstate :D V čom je výnimočné hľadanie talentov do leadership programu ako je ten náš?

Áno, začína byť fakt ťažké si ich pamätať. Keď sa na mňa niekto usmeje na ulici, hneď predpokladám, že je to kandidát z minulosti.

Recruitment v Teach for Slovaka je úplne iný ako v biznise alebo agentúre. Samostatnosť a rôznorodosť majú oveľa viac priestoru. No a potom ľudia. Stretávaš mimoriadne aktívnych ľudí, ktorý chcú zlepšovať svet okolo seba, majú tak 23-35 rokov a za sebou viac, ako veľa 40ročných, obrovské plány…

Tieto tri otázky ti môžu zachrániť čas, ktorý by ti zabil nesprávny job

Nad ktorými otázkami sa treba zamyslieť, ak nechceme zabíjať čas s nesprávnym jobom? Niečo, čo si viem prejsť sama alebo s recruiterom, s ktorým som v kontakte.

  • Dáva mi to zmysel? Štúdia medzi čerstvými absolventmi zistila, že hoci prvotné motivácie pre výber práce boli rôzne, napokon svoju voľbu neľutovali tí, ktorým ich zamestnávateľ poskytol práve zmysluplnosť.

  • Je to partia ľudí, ktorá bude prínosom osobnostne aj profesne? Tréningy a workshopy sú dôležité. Byť pravidelne obklopený ľuďmi, ktorí ma inšpirujú ľudsky aj odborne, dávajú mi konkrétnu podporu, priestor sa od nich učiť… To ti zabezpečí neustále príležitosti pre sebarozvoj a akceleruje tvoj kariérny rast.

  • Rozhodujem sa racionálne? Podceniť rozmýšľanie, to je veľmi častá chyba, ktorej sa ale dá vyvarovať. Na to, aby bol náš výber racionálny, sa musíme spýtať správne otázky a potom vhodným postupom vyhodnotiť odpovede. Sem sa nám asi celý postup nezmestí, ale každému radím prečítať si ho tu.

Vo svojom tíme máš ľudí na pozícii recruitera. O čom je táto práca?

Recruiter u nás v Teach for Slovakia je človek, ktorý má prehľad o pracovnom trhu pre mladých. Veľa sa stretáva s inšpiratívnymi ľuďmi a študentmi, ktorí hľadajú nové príležitosti a vie ich nasmerovať. Na práci, ktorú v Teach robíme, je dôležité najmä budovanie kritickej masy, ktorá nám Slovensko posunie vpred. Takže recruiter v podstate hľadá skryté talenty, ktoré tu máme. Ľudia často ani netušia, aký potenciál v nich drieme. Správny recruiter by ho v nich mal vedieť zobudiť.

Viac o pracovnej ponuke