Poznáš metódu, pomocou ktorej sa vieš pozrieť na problém zo šiestich rôznych pohľadov? Všetky sú rovnako dôležité a každý jeden z nich sa skrýva pod iným klobúkom. Ako je to možné?

klobuky

Možno sa to nezdá, ale náš mozog dokáže prepnúť medzi spôsobmi, ako uvažuje o jednej veci. Podstatné je, ako toto prepínanie urobíme, tento prístup totiž nie je pre naše mozgy bežný.

V závale úloh a množstva práce sa totiž prirodzene snažíme hľadať zjednodušenia a prinášať rozhodnutia čo najrýchlejšie na základe nazbieraných skúseností, emócií či dostupných faktov. Niekedy však tie rozhodnutia potrebujú novú perspektívu. Najmä, ak jedno rozhodnutie robíme spolu viacerí v skupine. To určite poznáš zo svojich pracovných tímov alebo skupinových zadaní v škole.

Ako na to?

Ešte v roku 1985 psychológ Edward de Bono prišiel so systémom, ktorý sa volá Šesť klobúkov myslenia. Školením tejto metódy si prešli aj zamestnanci verejných služieb v Anglicku.

Aby sa dalo jednoduchšie medzi jednotlivými klobúkmi, teda spôsobmi uvažovania, ľahko rozlišovať, každý z nich reprezentuje jedna farba – biela, červená, žltá, čierna, zelená a modrá. Táto metóda uvažovania sa zvyčajne robí v skupinách. To jej dodáva skutočnú dynamiku a široké využitie v pracovnom aj vzdelávacom prostredí.

Školenie o šiestich klobúkoch myslenia je súčasťou nášho leadership programu. Naši účastníci ho absolvujú v prvých mesiacoch v Teach for Slovakia.

Spoznaj šesť klobúkov myslenia a nauč sa hľadať kreatívne riešenia

 • Biely klobúk:

  Keď máš, obrazne povedané, na hlave tento klobúk, k problému pristupuješ čisto cez konkrétne fakty, čísla, informácie bez emócií. Tak ako je biela neutrálna farba aj tento spôsob je najmä o neutralite. Keď sa pozeráš na vec, snaž sa o faktický opis bez hodnotenia a vlastného názoru. Môžeš stručne uviesť kontext.

 • Červený klobúk:

  S týmto klobúkom sa vo svojom uvažovaní nechávaš uniesť emóciami, ktoré sú veľmi subjektívne. Vyjadruješ svoj pohľad na vec spontánne, uvoľnene a nemusíš sa pritom obhajovať. Tento klobúk ti má pomôcť zamyslieť sa nad pocitmi, ktoré problém môže u teba a ďalších vyvolať.

 • Žltý klobúk:

  So žltou sa pozeráš na veci pozitívne. Pouvažuj nad tými lepšími aspektmi projektu alebo myšlienky. I keď sa sústredíš na pozitíva, nerobíš to len z čistej eufórie. Svoje argumenty totiž musieť oprieť o fakty, ale pozeráš sa pritom len na dobré stránky hodnotenej veci.

 • Čierny klobúk:

  Po žltej sa otočíš o 180 stupňov a skúsiš sa na problém pozrieť pesimisticky, unudene. K tomu hľadáš argumenty, prečo to nemá zmysel, hľadáš problémy a úskalia. No znova to nie je len bezbrehé ľutovanie sa, pretože aj tu sa musíš obrniť argumentmi. Čiže, ak nájdeš niečo negatívne, vysvetli aj prečo to tak je v kontexte problému, ktorý riešiš.

 • Zelený klobúk:

  A teraz budeš na vlne kreativity. Snaž sa vymyslieť niečo nové, ešte nepoznané, čo súvisí s danou problematikou. Polož si otázky: Ako vec alebo situáciu ináč využiť? Čo môže iné ponúknuť? Premýšľaj nad alternatívnymi scenármi, neboj sa provokatívnych nápadov, kombinuj, hľadaj analógie či negácie už známych riešení.

 • Modrý klobúk:

  Tento klobúk nosí nestranný moderátor. Teda niekto, kto dozerá na celý priebeh uvažovania v skupinách podľa farieb. Facilituje diskusiu s výsledkami uvažovania v skupinách a musí zabezpečiť, aby každá z nich dostala šancu prezentovať svoje stanovisko.

Osobnostný rast je dôležitý. Posuň svoje zručnosti na nový level

V Teach for Slovakia sme si vedomí, aké je dôležité, aby sme v krajine mali schopných a charakterných lídrov. Preto je súčasťou nášho tréningu aj školenie o šiestich klobúkoch myslenia. Naši účastníci ho absolvujú v prvých mesiacoch v programe.

Celkovo dostanú od nás 240 hodín tréningov, kde sú aj školenia na komunikáciu, problem solving či networking. Počas dvoch rokov pracujú s mentorom a môžu získať aj ďalšiu podporu kouča.

Pridaj sa a čaká ťa výzva života

Do nášho programu sa zapojilo už 80 ľudí. Naši absolventi pracujú na ministerstve školstva, v samospráve, biznise, školstve a viacerí založili aj vlastné iniciatívy a organizácie. Z rôznych pozícií pracujeme spoločne na tom, aby raz všetky naše deti mali šancu v živote uspieť.

Aktuálna uzávierka na prihlášky je 17. decembra. Chop sa svojej šance.

Chcem sa prihlásiť
Webp.net gifmaker 14