NCKP 2019 vsetci spolu scaled

Triedy plné budúcnosti získali Národnú cenu kariérového poradenstva

Cieľom projektu ​Triedy plné budúcnosti je vytvoriť pre žiakov základných škôl príležitosť na diskusiu a premýšľanie o svojom možnom budúcom povolaní.
​Na základné školy preto pozývame zaujímavých ľudí, ktorí žiakom nielen priblížia svoje vlastné povolania, ale zároveň ich aj prevedú viacerými aktivitami, v rámci ktorých sa deti zamyslia nad svojimi vlastnými záujmami, silnými stránkami a tým, čo ich v škole, či mimo nej baví a mohlo byť náplňou ich budúceho povolania.​

Projekt počas svojho druhého účastníckeho roka založili Zuzka Nichtová a Rebecca Murray. Bola to ich “leadership challenge”, teda špeciálna výzva prostredníctvom ktorej účastníci vytvárajú rôzne zlepšováky na problémy, ktoré vidia vo svojej novej role v školách.

Po tom ako Zuzka a Rebecca prevzali svoj absolventský diplom, pracovali na spoločnom projekte ďalej. Vytvorili metodiky, oslovili firmy a zapojili postupne ďalšie školy.

V roku 2019 získali projekt Triedy plné budúcnosti ocenenie Národná cena kariérového poradenstva.

somtu2

Iniciatívu #somtu odštartovali, lebo videli aký dopad má nenávisť na život mladých

V roku 2017 absolventky Veronika Klindová a Anežka Karľa spolu s Arnoldom Kissom, ktorý bol v tom čase ešte účastníkom programu Teach for Slovakia, spolu s kolegom Jakubom Tomišom z Nexterie odštartovali iniciatívu #somtu. Jej cieľom je kultivovať diskusie na sociálnych sieťach. Dnes má vyše 6000 členov.

“Videla som, aký majú všetky tie komenty pod postmi vplyv na mojich žiakov. Verili napríklad, že utečencov zo Sýrie platí americká vláda, aby prišli rozvrátiť náš systém. Vraj je to všade na Facebooku, takže to asi bude pravda.”

Iniciatívu ocenil prezident Andrej Kiska vo svojej výzve proti nenávisti. Získala tiež cenu Most v kategórii komunikačný počin roka od Rady mládeže Slovenska.

Chceš sa pridať k našim ambasádorom?

Zisti viac o našom programe.

Pridaj sa
duro kniha

A okraj máš kde – prvá kniha o problémoch detí žijúcich v generačnej chudobe

Juraj Čokyna učil na ZŠ v Šarišských Bohdanovciach. Svojich žiakov motivoval výletmi do Bratislavy aj Budapešti, kde na univerzite stretli rómskych študentov. Veľa sa s nimi rozprával a zaujímal sa aj o podmienky, v ktorých žijú a ovplyvňujú ich akademické výsledky. Táto osobná skúsenosť ho priviedla k téme generačnej chudoby, toxického stresu a dopadu tohto všetkého na deti a ich šance v živote. Svoje skúsenosti a naštudované poznatky spísal v knihe A okraje máš kde.

Na vzniku knihy sa podieľali editori Denníka N Juraj Koník a Konštantín Čikovský a odborné editorky Anna Symington-Maar a Zuzana Révészová st. Inšpiráciou pre jej vznik bola reportáž Juraja Koníka, ktorá získala v roku 2018 dve novinárske ceny.

Čo nájdete v knihe?

  • príbehy detí, ktoré Juraj učil, ich východiskovú situáciu, motivácie aj perspektívy
  • kontext, ktorý súčasný školský systém nereflektuje
  • skúsenosti odborníkov, ktorí sa téme dlhodobo venujú
  • konkrétne návody a tipy pre učiteľov
  • riešenia zmien v školstve
urbanova

Keď zistila, že jej deti nerozumejú, napísala manuál pre všetkých učiteľov – aby sa vzdelanie dostalo ku všetkým

Cez program Teach for Slovakia sa Zuzka Laurincová dostala do ZŠ v Chminanskych Jakubovanoch. Túto školu navštevujú výlučne žiaci z neďalekej marginalizovanej rómskej komunity.

“Ako prvé mi do očí udrelo, ako málo sme si rozumeli – už prvý deň školy na mňa deti zmätene pozerali, hoci som nehovorila nič komplikované. Pri čítaní deti takmer ničomu nerozumeli a aj pomerne jednoduché tretiacke texty boli pre mojich žiakov neuveriteľne náročné.”

V druhom roku programu sa v rámci leadership challenge, rozhodla napísať manuál pre učiteľov bilingválnych žiakov s názvom “Učíme deti z jazykových menšín“. Tento manuál obsahuje 15 tipov a trikov, ktoré môžu zefektívniť výuku vo vašej triede aj s konkrétnymi nápadmi na diferenciáciu aktivít tak, aby vaše hodiny mohli byť čo najinkluzívnejšie.

Manuál ocenilo aj Metodicko-pedagogické centrum a Zuzka prednášala o vzdelávaní detí z jazykových menšín aj na najväčšej učiteľskej konferencii na Slovensku.

Webp.net gifmaker 14

Zisti viac o našom programe.

Chcem viac info