Čo plánujú robiť politické strany pre učiteľov a vzdelávanie chudobných detí podľa svojich programov?

2020-02-26T15:09:15+01:00
MNO TFS 005 0094

Ospravedlňujeme sa, tento text bol stiahnutý, pretože bol v rozpore s princípom nadstraníckosti medzinárodnej organizácie Teach  For All, ktorej program na Slovensku realizujeme.

Po celom svete povzbudzujeme ľudí, ktorí sa do našich programov zapoja, aby sa politicky angažovali. Tešíme sa, že aj počas prvých 5 rokov programu na Slovensku sa mnohí ľudia  z Teach for Slovakia angažujú – viacerí spoluorganizovali protesty za Slušné Slovensko, zúčastnili sa štrajkov za lepšie platy učiteľov, píšu blogy, knihy a dávajú rozhovory, kde otvorene zdieľajú svoj pohľad na stav vzdelávania a potrebné kroky k zlepšeniu aj na politickej úrovni. Niektorí sa dokonca zapojili do tímov volebných strán ako experti či aj ako kandidáti do Národnej rady. Zo všetkej tejto občianskej a politickej angažovanosti sa tešíme, pretože si myslíme, že je základom demokracie.

Všetky tieto rôznorodé politicky ladené aktivity však robí každý individuálne, na základe svojej občianskej angažovanosti a politického presvedčenia. Teach for Slovakia ako organizácia je plne apolitická a v žiadnom prípade sa nezapája do súboja politických strán a ideí v súťaži o dôveru voliča. Neberieme na seba rolu verejného hodnotiteľa politík či politikov a vo volebnej kampani zachovávame zdržanlivosť a nevstupujeme do predvolebného boja lídrov vo vzdelávaní z jednotlivých strán.

Zverejnenie spomínaného textu bolo chybou, nakoľko bolo v rozpore s týmito princípmi. Zároveň obsahovalo vyjadrenia a interpretácie jednotlivcov, pričom jedno z vyjadrení – pri strane SAS bolo mylné, keď komentár zverejnený pod hlavičkou Teach for Slovakia naznačoval, že sľubované zvýšené platy sú pre začínajúcich učiteľov aktuálne len dočasné a po roku o toto navýšenie môžu prísť.

Je nám ľúto, že sme takto – nechcene a neúmyselne  – vstúpili cez naše web a FB stránky do politického diania niekoľko dní pred voľbami a dotknutým stranám sa za nepresné formulácie ospravedlňujeme.