IMG 7995 scaled e1585156484683

Zatiaľ sme zdraví my aj naši žiaci. Stále všetci, kto môžeme a nie sme zapojení v pomocných aktivitách v teréne, zostávame doma. Ale nie sme sami.

Ako organizačný tím sme v kontakte na dennej báze. Okrem online hovorov využívame aj aplikáciu Slack, kde máme pre každý tím a projekty samostatný kanál. Už roky sme spolu s účastníkmi a ambasádormi spojení v skupine na Facebooku, tá nám pomáha si rýchlo vymeniť informácie aj v tomto čase. Sme však veľký tím a deje sa toho u nás skutočne veľa. Aby nikomu neušla žiadna dôležitá správa či deadline, raz za dva týždne vychádza interný informačník pre účastníkov a ďalší pre ambasádorov.

Vďaka obrovskej komunite Teach for All máme prístup k „chatovým“ skupinám a online hovorom, kde si účastníci z programov z celého sveta navzájom posielajú tipy a rady, ale aj podporu, aby tieto náročné dni dokázali zvládnuť a aby ich žiaci nevypadli úplne zo vzdelávacieho procesu.

Zastaví nás chudoba?

Najväčšou výzvou, ktorej čelíme na Slovensku, ale aj v iných postihnutých krajinách, je spôsob, ako sa dostať k deťom z chudobných rodín bez pripojenia na internet. Pre deti vo vylúčených komunitách je kontakt so školou kľúčový pre ich ďalší rozvoj. Naši účastníci aj ďalší učitelia, ak to podmienky povoľujú, pripravujú svojim žiakom z chudobného prostredia pracovné listy. K deťom ich dopravujú terénni sociálni pracovníci.

Účastnícky program pokračuje. Stretnutia a tréningy prebiehajú formou online webinárov, ktoré prevažne organizuje náš kolega z mentorského tímu Tomáš Macko. Hlavnou témou je online vzdelávanie, hľadanie nových spôsobov, ako aj cez internet udržať interaktivitu a kvalitu vyučovania. Účastníci sú naďalej v kontakte so svojimi mentormi, podporovateľmi a celým tímom.

Zuzka Laurincová, ktorá je zodpovedná za dizajn tréningového programu, už chystá májový národný tréning – v online formáte.

Pre ambasádorov, teda ľudí, ktorí absolvovali náš dvojročný program, chystá koordinátor Erik Tomasch rôzne podporné online hovory, webináre a virtuálne pracovné skupiny.

DSC 0326 scaled

Na každom dieťati záleží

Ako teda doniesť školu deťom, ktoré boli doteraz odrezané od online sveta? Náš mentor Tomáš Macko spolu s účastníkmi z Teach for Slovakia a Komenského inštitútu rozbehol projekt “Na každom dieťati záleží“, ktorý vytvorí možnosť vzdelávať aj deti z veľmi chudobného prostredia.

Telekom SK nám vďaka Jurajovi Hipšovi bezplatne daroval 40 SIM kariet s rýchlym internetom. ESET aplikáciu, aby deti surfovali výhradne tam, kde to učiteľ povolí. Spoločnosť DM drogerie markt zabezpečila dezinfekčné prostriedky, aby neboli mobily a tablety zdrojom nákazy. A naši účastníci vo svojich networkoch zbierajú smartfóny, ktoré ľuďom už nepoužívané ležia v šuplíkoch. Ak sa projekt osvedčí, budeme sa ho snažiť rozšíriť pre čo najviac detí.

Zapájame sa a aktívne pomôžeme rozbehnúť v našich partnerských školách tiež Google iniciatívu growwithgoogle.sk/preskoly, umožňujúcu distančné vzdelávanie online a zároveň sa mnohí naši účastníci a ambasádori pridávajú ako expertní dobrovoľníci k tejto aktivite. 

Ch ako zmena

Nezabúdame ani na našich podporovateľov a členov komunity Change for Slovakia, kde je dnes zapojených takmer 300 ľudí. Napríklad Anka Vilchová, ktorá už druhý rok pôsobí v Rokycanoch, tieto dni chystá newsletter pre svojich „changerov“. Dozvedia sa, ako sa Anke a jej žiakom darí zvládať tieto dni a akým ťažkostiam čelia.

Jano Horváth, ktorý dnes v roly učiteľa pôsobí v Bratislave, pracuje na rôznych aktivitách spolu aj s jeho „changermi“ z oblasti online vzdelávania.

Absolvovali sme aj inštruktážny online hovor o využití Sli.do pri vyučovaní, ktorý robila jedna naša podporovateľka Zuzana Božíková.

Projektová manažérka Change for Slovakia Pavla Solivarská pripravuje tiež nový obsah na web komunity.

DSC 1432 scaled e1585155340272

Nájsť tých najlepších online

Náš výberový proces pozostáva okrem online prihlášky aj z celodenných výberových aktivít. Naša kolegyňa Lenka Svoradová, ktorá proces koordinuje, pripravuje v spolupráci s celosvetovou sieťou Teach for All nový online model.

Rovnako presúvame a nahrádzame všetky fyzické aktivity pre nových účastníkov, ktorí už tento rok prešli výberovým procesom, online aktivitami.

Takže aj v tomto čase pokračuje v hľadaní a spájaní tých najvhodnejších ľudí do kohorty 2020.

Nezastavujú po dvoch rokoch

Mnoho našich amabsádorov, ktorí absolvovali dva roky v roly učiteľa, pokračujú v tejto práci aj dnes. Sú so svojimi žiakmi vo virtuálnych triedach a hľadajú kreatívne cesty, ako udržať ich pozornosť a byť v kontakte pre ich vzdelanie. Napríklad Jana Tenczer Juranková používa aplikáciu ZOOM a darí sa jej mať veľkú účasť. Dokonca si dala online kávičku v zborovni so svojimi kolegami. Nie je nič silnejšie ako vzájomná podpora a povzbudenie (okrem veľmi veľmi silnej učiteľskej kávy).

Máme ambasádorov, ktorí sú tieto dni vo veľmi náročnej situácii a s ďalšími organizáciami a dobrovoľníkmi koordinujú pomoc pre vylúčené rómske komunity – práve na tomto pracuje Veronika Poklembová, ktorá vedie ETP Slovensko.

Ďalší pracujú napríklad vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie. Ústav spustil linky podpory učiteľom, odborníkom a rodičom. Podporu a pomoc poskytuje aj portál Vĺčatá, ktorý radí aj pri výbere vhodných vzdelávacích počítačových hier pre deti. Za portálom stojí ďalší náš ambasádor Michal Božík.

Sú to neskutočne náročné dni. Mnohí z nás zostali vo svojich bytoch sami. Iní sa snažia zladiť prácu z domu a starostlivosť o svoje rodiny a deti. Pomáhame a robíme ako vieme aj teraz, aby raz všetky deti mali šancu v živote uspieť. V aktuálnej situácii je to náročné, nepredvídateľné a veľmi frustrujúce.

Ale máme nádej. Zvládneme to. Spolu.

ruky scaled