Prijali ponuku stať sa súčasťou programu, ktorý chce dosiahnuť, aby spravodlivé a kvalitné vzdelávanie bolo samozrejmosťou pre všetky deti. Dva roky strávili prácou v role učiteľa a tréningami na rozvoj svojich zručností. Aké boli ich najsilnejšie momenty? Kam ich táto skúsenosť nasmerovala?

Matúš Borš: Veľká vnútorná zmena

DSC 1450

Aký bol tvoj posledný deň v škole? 

Pre mňa bol tento deň výnimočný, lebo som sa tešil, že mojich žiakov uvidím po korone, a zároveň na peknú rozlúčku s nimi a s dvomi rokmi ako učiteľa na škole. Moji deviataci si prišli po posledné základoškolské vysvedčenie, zobrali si naše spoločné mikiny, ktoré sme si dali vyrobiť, pokecali sme a užívali sme si spolu náš spoločný čas. Až po odchode z práce som pochopil, že končí jedna pekná, no zároveň ťažká etapa môjho života. Verím, že som niečo moje decká naučil.

Aký bol pre teba najsilnejší moment za posledné dva roky? 

Jeden zo silných zážitkov bol rozhovor s mojím mentorom Erikom v čase, keď som mal krízu a rozhodoval som sa, či v programe ostať alebo nie. Erik mi vtedy povedal, že akokoľvek sa rozhodnem, bude mi pomáhať. To nie je reklama na mentorov, ale super vec, za ktorú som Teach for Slovakia vďačný. Mentori v programe sú úžasní ľudia, ktorí nám vo všetkom pomáhajú, a keď máme problém, stoja pri nás a pomáhajú nám ho riešiť. Týmto sa chcem osobitne poďakovať obom mojim mentorom Erikovi a Maji, ktorí pri mne stáli tieto dva roky.

Kam smerujú tvoje ďalšie kroky? 

Nateraz sa sa chcem vrátiť k tomu, čo som robil predtým, a to je práca dopravného inžiniera. Budem rozmýšľať aj nad tým, ako pomôcť slabším regiónom na Slovensku a eliminovať regionálne rozdiely. Chcem sa tiež zapojiť do Change for Slovakia a podporovať tak ďalších kohorťákov v misii – dať všetkým deťom šancu v živote uspieť.

Petra Krajňáková: Až tu na východe som našla a pochopila, čo mi v živote chýba

DSC 1338 e1594368073868

Aký bol tvoj posledný deň v škole? 

Na jednej strane som bola extrémne vyčerpaná a tešila som sa na koniec roka, na druhej strane som cítila veľkú ľútosť, že odchádzam. Väčšina mojich žiakov neprišla po korone do školy, tak som mala obavy či si prídu po vysvedčenie. Na moje prekvapenie prišli takmer všetci. Veľmi silný moment pre mňa bol, keď sa so mnou riaditeľka verejne lúčila na dvore, a moje decká vykríkli „nie!”. Jedna žiačka povedala, že ma nepustia. Moje deti majú pätnásť rokov, takže takéto emočné prejavy sú skôr vzácnosťou. Bolo to pre mňa veľkým zadosťučinením, pretože som si so svojou triedou dosť dlho a ťažko budovala vzťahy.  Zároveň som pociťovala aj veľký smútok, že ich opúšťam rok pred ukončením školskej dochádzky.

Aký bol pre teba najsilnejší moment za posledné dva roky? 

Mala som ich asi milión, ale momentálne vo mne doznieva ten posledný a asi najsilnejší moment, ktorý sa stal dva dni dozadu, keď sa so mnou lúčili moji úžasní kolegovia. Netušila som, že pre mňa niečo chystajú a na konci poslednej pracovnej porady ma pani riaditeľka prekvapila kopou darčekov, ktoré som vôbec nečakala. Medzi nimi zarezonoval jeden, ktorý má pre mňa výnimočnú hodnotu. Moji kolegovia a pani riaditeľka zozbierali fotky, ktoré reflektujú moje pôsobenie na škole počas dvoch rokov, pretavili ich do fotoknihy a napísali mi tam neskutočne nádherné odkazy, myšlienky a poďakovania. Ten moment, keď som dostala tú knihu a prečítala si odkazy od svojich úžasných kolegov, bol asi jeden z najsilnejších, aké som kedy v živote zažila.

Kam smerujú tvoje ďalšie kroky? 

Zakotvila som na východe Slovenska v Košiciach a venujem sa vzdelávaniu dospelých.

Martina Vargová: Program mi otvoril oči

DSC 1566 e1594367734115 1

Aký bol tvoj posledný deň v škole? 

Veľmi emotívny. Po troch mesiacoch, kedy som nevidela ani decká, ani kolegov a kolegyne, som si myslela, že to bude pre mňa ľahšie. Ale keď si v posledný deň žiaci z vyšších ročníkov prišli po vysvedčenia a videla som, ako sa za tie štyri mesiace zmenili a narástli, bola som naozaj v šoku. S niektorými sme si ešte sadli a rozprávali sa, aké majú plány na leto alebo na strednú, a čo zažili počas karantény. Bolo jednoduchšie sa rozlúčiť, keď som videla, že už sú samostatní, vedia, kam sa chcú uberať a majú nejaký plán do budúcna. Dostala som aj pár listov na rozlúčku, pri ktorých som si riadne poplakala.

Najťažšie pre mňa bolo asi rozlúčiť sa s kolegami a kolegyňami. Veľmi ma inšpirovali tým, aká kultúra na škole bola – vždy sa snažili hľadať spôsoby, ako sa niečo dá spraviť, hoci aj s obmedzenými možnosťami. Veľmi veľa som sa od nich naučila.

Aký bol pre teba najsilnejší moment za posledné dva roky? 

Najsilnejšie sa mi vybavujú také drobné momenty, keď som videla, ako niekto objavuje radosť z matematiky. Momenty, keď som počula „Dajte mi ťažší príklad!“ či „Nehovorte mi výsledok, ja na to prídem sama!“ od deciek, ktoré predtým matematiku nemali veľmi v láske. Keď dobrovoľne ostávali po škole počítať rovnice z vyšších ročníkov alebo keď sme na geometrii preberali kocku – konečne tému, kde mohli zažiariť, aj keď matematika nebola ich silnou stránkou. A najkrajšie boli prekvapené výkriky typu „Ja to chápem!“ a „Veď to vôbec nebolo ťažké!“, keď pochopili základy počítania percent alebo trojčlenky.

Kam smerujú tvoje ďalšie kroky? 

Venujem sa oblasti ľudských práv v kancelárii verejnej ochrankyne práv, kde som počas programu aj stážovala. Je to priestor, kde môžem použiť svoje analytické myslenie a schopnosť riešenia a odstraňovania problémov.

Získaj možnosť pozitívne ovplyvniť životy druhých

Teach for Slovakia je jedným z najintenzívnejších programov osobnostného a profesionálneho rozvoja pre absolventov a mladých profesionálov. Ponúka možnosť stať sa súčasťou inšpiratívnej komunity, ktorá posúva Slovensko vpred – a robí tak cez zlepšovanie vzdelávacieho systému, aby jedného dňa všetky deti mali šancu v živote uspieť.

Pridaj sa k nám a získaš možnosť priamo pozitívne ovplyvniť životy ďalších. Ponúkame ti osobný rozvoj a vzdelávanie prostredníctvom stoviek hodín školení a odborného mentoringu. Tento program ťa prepojí s inšpiratívnymi a úspešnými ľuďmi z rôznych odvetví biznisu, podnikania, žurnalistiky, či politiky a ponúka ti možnosť odborných stáží v úspešných spoločnostiach doma i v zahraničí. Budeš spolu s nimi pracovať na kvalitnejšom a spravodlivejšom vzdelávaní pre všetky deti.

Zisti viac o programe