Rado Chalupka, foto: Lukáš Zachar

V roku 2019 odštartovali svoju cestu v programe Teach for Slovakia, kde počas nasledujúcich dvoch rokov pracovali na zlepšovaní vzdelávacieho systému na Slovensku. V sérii krátkych medailónikov vám predstavíme našich čerstvých absolventov programu a nahliadneme do ich skúsenosti. Ako prvého vám prinášame Radovana Chalupku.


Kto je Radovan Chalupka?

Rado pochádza z Martina. Vyštudoval manažment, financie a ekonomickú teóriu v Bratislave, Maastrichte a Prahe. Po dvanástich rokoch profesionálnej skúsenosti mimo Slovenska chcel vrátiť všetko dobré, čo od života dostal. Má rád výzvy a prepájanie ideálnej teórie s nedokonalou praxou. Keď nastupoval ako účastník do Teach for Slovakia, veril, že tento program pomôže jemu aj ostatným výrazným spôsobom prispieť k zlepšeniu slovenského školstva. A tak aj bolo!

Kam nasledovali jeho kroky po ukončení programu?

Po programe Teach for Slovakia zostal Rado učiť na ZŠ Ľudmily Podjavorinskej 1, Luník IX, Košice, kde aktuálne pracuje ako učiteľ. Vždy ho lákala predstava budovania škôl pre deti zo znevýhodneného prostredia. Práve tu využíva svoj zápal a skúsenosti na zlepšenie školstva.

Čo považuje za svoj najsilnejší zážitok?

Jeho najsilnejším zážitkom, ktorý si z 2-ročnému programu TFS odnáša, bola účasť na pohrebe jeho žiaka a poznanie, že prostredie generačnej chudoby prináša náročné situácie oveľa častejšie, ako sme na ne bežne zvyknutí.

Aká bola jeho najväčšia výzva a na čo je najviac hrdý?

Jeho najväčšou výzvou počas programu bolo zapájať žiakov počas najprísnejších pandemických opatrení do dištančného vzdelávania.

Najviac hrdý je na svoje harmonické vzťahy v rodine, s priateľmi a v práci. Svoj voľný čas trávi s rodinou a priateľmi, rád behá, rád si pozrie dobrý film alebo prečíta dobrú knihu.

A na záver – jeho obľúbený výrok/motto je: „Všetko, čo robíte, robte z celého srdca a budete úspešní, je príliš malá konkurencia.”