Project Description

bendikova
  • V programe pôsobila na ZŠ Ždaňa.

  • Učila predmety: matematika, anglický jazyk, informatika, telesná a výtvarná výchova

Zuzana Bendíková

Študovala Európske štúdiá v Česku, Nemecku a tiež aj v Dánsku.

Založila portál prirodzenô.sk, ktorý vedie a pravidelne tu zverejňuje nové blogy.  Po návrate na Slovensko sa zamestnala v IBM a spolupracovala s ľudskoprávnymi organizáciami.

“Do Teach for Slovakia som sa prihlásila, pretože sa venujem sexuálnej pedagogike a chcem nadobudnúť pedagogické skúsenosti a prehľad o systéme školstva, aby som vedela v budúcnosti argumentovať presadenie sexuálnej výchovy na školách.”

Počas dvoch rokov som sa snažila deťom rozširovať obzory cez krúžky. V prvom roku som viedla krúžok iKid, v rámci ktorého si vybudovali podnikateľský plán na svoj produkt samorecyklovateľnú bedňu, spolupracovali so strednou školou strojníckou a zažili si tímovú prácu.

Dostali sa na celkoslovenské finále súťaže iKid pre mladých inovátorov.

V druhom roku sme do školy dotiahli zamestnancov z T-Systems, ktorí viedli krúžok DreamIT, kde sa deti zoznamovali na čo všetko môžu IT technológie využiť okrem hrania hier a pozeranie videí.

Projektovo zamerané témy deťom približovali ako si urobiť rozpočet, video kampaň o eko Vianociach, ako sledovať svoje parametre zdravého životného štýlu, ako sa chrániť na internete a ako vytvoriť web. Počas krúžku sa sústredili na spoluprácu, nastavenie mysle na rast, reflexiu a organizáciu práce v kan bane.

Tieto dva roky mi veľakrát ukázali, že sa oplatí vyberať si vzťah pred vlastnou pravdou.

Naučila som sa lepšie počúvať, podporiť deti v ťažkostiach a zase odľahčiť napäté situácie humorom.

Komunikácia ťažkých tém a riešenie konfliktov na dennej báze mi neustále kládli výzvy, čo ma nesmierne bavilo a posúvalo ďalej.

Hľadala som pedagogické skúsenosti s deťmi a vďaka TfS som zistila, že sú to najzábavnejšie a inšpiratívne stvorenia, ktoré ma nenormálne bavia svojou úprimnosťou a pohľadom na svet. Rada objavujem ich životy a veci čo ich bavia.

Som veľmi vďačná Jurajovi Girmanovi za možnosť vytvoriť krúžok DreamIT a zapojiť aj zamestnancov z T-Systems do mini komunity Teach for Slovakia.

V mojom prvom roku sme spolu s Katkou Hofericou (ktorá sa tiež stala podporovateľkou) pripravovali plány krúžku a v druhom roku som sprevádzala zamestnancov plánmi, aby oni vedeli krúžok viest.

Vďaka tomu sme deckám ukázali iný prístup dospelákov k deťom a k práci, ktorý bol zameraný na spoluprácu, pohodu (tykanie), organizáciu práce a reflexiu.

Dúfam, že v tejto iniciatíve budeme pokračovať.

Počas leta som vyvtárala plány pre krúžok DreamIT v T-Systems a konzultovala sex ed workshopy s členmi Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, ktoré som čiastočne stihla facilitovať v mojej LC.

Medzičasom som sa stala už členkou Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, kde máme odštartované prerábanie online identity a spolu s Radkou a Katkou R. sa uchádzame o projekt cez Nórske fondy, vďaka ktorým by sme vytvorili spoľahlivý web a sex ed metodiku, ktorú by sme následne facilitovali na školách. Toto mám naplánované na dva roky.